2019 MAYIS YÖRSİAD TEK KİŞİLİK FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ ANTALYA KARŞILAMASI İFTAR ÇADIRI

YÜRÜYEN YÖRÜK ANTALYA'DA!...

YÖRSİAD'ın da desteklediği 'Yürüyen Türkler Yörükler' adı altında 'Sorunlar Yürüdükçe Çözülür' sloganıyla 26-30 mayıs tarihleri arasında Kaş'tan Antalya'ya kadar farkındalık yürüyüşü yapan Kaş Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Kayır Antalya'ya ulaştı.

Yörükler, Hüseyin Kayır'ı Antalya'da Kepez ilçesi Kültür Mahallesi'nde Orhan Tolunay Camii yanında kurulan Yörük çadırında karşıladı. Karşılamada Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, YÖRSİAD Başkanı M.Aykut Ege, bölgelerinde aktif şekilde görev yapan Yörük Türkmen Dernek temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşün son anlarını birlikte yürüyen heyet kurulan Yörük Çadırında bir süre dinlendi ve ardından YÖRSİAD'ın kurduğu iftar çadırında oruçlarını açtılar.

Kaş Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Kayır yaptığı açıklamasında “Yörük kültürümüzün ve gelenek göreneklerimizin içerisindeki bozulan değerlerimizin, bozulan damak tadımızın, bozulan beşeri ve toplumsal ilişkilerimizde farkındalık sağlamak amacıyla Kaş'tan başladığımız yürüyüşümüzde Demre, Finike, Kumluca, Kemer etaplarından sonra bugün Antalya'da sonlandırıyoruz. Yürüyüşümüz boyunca bu farkındalığa destek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Kendisini karşılayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da yaptığı açıklamasında, Yörüklerin Türkiye'mizin sorunlarına duyarlı olduğunu söyleyerek “Değerli Başkanımızı ve dostumuzu tebrik ediyoruz. Yörükler Türkiye'mizin sorunlarına duyarlıdırlar. Türkiye'mizdeki toplumsal sorunlara, günlük hayatın getirdiği sorunlara, doğa ve sağlık sorunlarına duyarlıdırlar. Aynı zamanda biyolojik ve psikolojik sağlıkları açısından Türkiye'mize örnek olacak niteliktedirler. Hüseyin Başkanımız Kalkan'dan, Kaş'tan buraya kadar yürüdü. Her etabı da farklı sorunlara ithaf etti ve bunlara dikkat çekmeye çalıştı. Tabii bu çok anlamlı bir şey. Bu sosyal ve sportif bir davranış. Kendini ifade etme biçimi. Yörük kültürünün gücünü ve güncelliğini de böylece ifade etmiş oldu ve başarılı bir etkinlik gerçekleştirmiş oldu. Bütün Yörük camiamız da onu sahiplendi, taktir etti. Çok teşekkür ediyoruz kendisine. Destek olan tüm Yörük arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği ) Başkanı M.Aykut Ege da yaptığı açıklamasında “ Hüseyin Kayır Başkanımın beş gün önce çıktığı farkındalık yürüyüşü Antalya'mızda son buldu. Bizde burada Başkanımızı tüm Yörük dostlarımız ile birlikte karşıladık ve O'nu kucakladık. Yörük ailesi, camiası için çıktığı bu yolda hepimizi onurlandırdı., gururlandırdı ve bizleri bir araya getirdi. Ben başta Hüseyin Kayır kardeşim olmak üzere tüm Yörük camiasına teşekkür ediyorum. Yörükler insanı, doğayı, toplumu seven önemseyen bir topluluktur. Bu birlikteliklerin aratarak devam etmesini, Yörük kültürünün önümüzdeki dönemde de gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yapılmasını temenni diyorum. YÖRSİAD olarak da bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek isterim” diye konuştu.

2019