2019 HAZİRAN YÖRSİAD OLAĞAN TOPLANTISI KONUĞU KÜRESEL ANALİST RADU MAGDİN OLDU

YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği ) Haziran Ayı Olağan Toplantısı Akra Barut Hotel'de gerçekleştirildi. Toplantının konuğu Romanya'dan gelen Küresel Analist, Danışman ve Eğitmen Radu MAGDIN oldu. Söyleşinin moderatörlüğünü, Antalya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı , aynı zamanda SEPAM (Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi) Direktörü Prof. Dr. Tarık OĞUZLU yaptı. Toplantı sonunda konuk Konuşmacı Radu MAGDIN'e teşekkür plaketi ve Yörük Keyfiyesi takdim edildi, katılımcılar ile birlikte anı fotoğrafı çekildi.

Yoğun çalışmalarımız devam ediyor

Toplantıya YÖRSİAD Yönetim Kurulu ile YÖRSİAD Üyeleri ve birçok misafir katıldı. YÖRSİAD Başkanı M.Aykut EGE yaptığı açılış konuşmasında Romanya'dan gelerek değerli görüşlerini YÖRSİAD üyeleri paylaşan konuk konuşmacı Küresel Analist, Danışman ve Eğitimci Radu MAGDIN'e teşekkür ederek, Mayıs ve Haziran ayları arasında yaptıkları çalışmalar hakkında üyeleri bilgilendirdi.

M.Aykut Ege, “ YÖRSİAD olarak yoğun bir çalışma temposu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz ay Ramazan Ayı dolayısıyla bu yıl 8.sini kurduğumuz Ramazan Sofralarımızda yine siz değerli İş İnsanlarının katkıları ve destekleri ile binlerce kişiye iftar düzenledik. Bu konuda destek veren tüm üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Yine geçtiğimiz ay YÖRSİAD olarak sponsor olduğumuz Milli Dağ Koşucumuz Yasemin Zengin'in yaşadığı Çine Köyü'ne Bayram kolisi, giyecek, kırtasiye desteğinde bulunduk. Bu konuda da katkı koyanlara teşekkür ediyorum. Yine geçtiğimiz ay çok ses getiren ve YÖRSİAD olarak desteklediğimiz ve Yörüklerin sesinin duyulması adına 26-30 Mayıs tarihleri arasında Kaş-Antalya arasında tek kişilik farkındalık yürüyüşü yapan Kaş Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Kayır ve bu organizasyonda büyük emekleri olan Antalya Yörük Türkmen Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Köroğlu'na da çok teşekkür ediyoruz. Kültürümüzün tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına bu konularda her zaman destekçi olacağız ve destekleyeceğiz” dedi.

Büyük güç yarışması çağında nasıl başarılı olunur?

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Antalya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı, aynı zamanda SEPAM (Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi) Direktörü Prof. Dr. Tarık Oğuzlu yaparken, konuk Radu MAGDIN, ilk defa Antalya'ya geldiğini ve YÖRSİAD'ın konuğu olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘Büyük güç yarışması çağında nasıl başarılı olunur?' konulu söyleşide görüşlerini dile getirdi. Radu MAGDIN yaptığı konuşmasında, önümüzdeki on yıllarda dünyayı bekleyen temel riskler konusunda özetle şu görüşlerde bulundu:

“Uluslararası düzenin Atlantik tarafından pasifik tarafına dönüştüğünü söyleyebilirim. Amerika'nın azalan gücüne paralel olarak Çin daha da güçlenmekte. Teknolojideki gelişmelere bağlı olarak yapay zeka odaklı gelişmeler en önemli küresel risk.Türkiye gibi orta büyüklükteki ülkelerin dış politikalarında birden fazla aktörle iyi ilişkiler geliştirmesi gerekiyor. Türkiye için en büyük dış politika riski, Rusya ve ABD gibi kürsel aktörler ile olan ilişkilerin dengeli yürütülmesinden geçiyor.Türkiye için NATO üyeliği önemlidir. Türkiye mutlaka NATO'da kalmalıdır ”diye konuştu.

2019