2020 YÖRSİAD KURUCU BAŞKANI SEMİH BEKEN ROMANYA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSU OLDU

Antalya'nın tanınmış başarılı İş İnsanlarından Semih Beken, Romanya'nın Antalya Fahri Konsolosluğuna atandı.

Kaleiçi'nde Arma Restaurant'ta Pandemi kurallarına uygun gerçekleşen törene Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda , Romanya'nın Ankara Baş Konsolosu Erdal Bolat, Romanya Ankara Ticari Müşaviri Michaela Turbaceanu, Romanya İskenderun Fahri Konsolosu Faruk Rende, Romanya Nevşehir Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile çok sayıda seçkin davetli topluluğu katıldı.

Türkiye ve Romanya Milli Marşlarının çalınmasının ardından Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda ve Antalya Fahri Konsolosluğuna atanan Semih Beken Fahri Konsolosluk sözleşmesine imza attı. İmza töreni sonrası YÖRSİAD(Yörük Sanayici İş İnanları Derneği) tarafından kurulan ‘YÖRSİAD Flarmoni' orkestrası da konuklara Akdeniz Manzarası eşliğinde muhteşem bir konser verdi.

İlk başta ticari tarafta, ve diğer anlamda kültürel tarafta elimden gelen gayreti göstereceğim!

Törende bir konuşma yapan Semih Beken “ Bugün burada büyük bir gurur ve onur duyduğumu belirtmek isterim. Sayın Büyükeliçimiz Gabriel Şopanda ile iki yıl önce tanışmıştık. Pandemiden dolayı da Fahri Konsolosluğumuzun açılışını biraz ertelemiştik. Sayın Büyükelçimizin bize inancından ve yaklaşımdan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu mütevaziliği de tüm Büyükeliçilik ve konsolosluk çalışanlarına yansımış durumda. Derin ilişkilerin gerçekleşmesinde bu yaklaşımın daha iyi olacağına inancım tam. Hepimiz aslında bir elçiyiz. Biz ülkemizin tanıtılmasında ve nereye gidersek gidelim her zaman yardımcı olmada Türk misafirperverliğini yansıtmaya elimizden geldiğince çalışıyoruz. Sadece fahri konsolos olmak benim için bu görevi bir unvan altında yapma şerefine sahip olmamı sağladı. Elimden geldiğince, iş insanı olmam sebebi ile ilk başta ticari tarafta, ve diğer anlamda kültürel tarafta elimden gelen gayreti göstereceğim” dedi.

Kendisinin fahri konsolos olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz!

Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda da yaptığı konuşmasında “Antalya'da olmaktan çok memnuniyet duyuyoruz. Sayın Semih Beken genç ve çok girişimci bir iş adamıdır. Fahri konsolosluğunu resmi olarak ilan etmek üzere buradayız. Kendisinin fahri konsolos olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ve eminim ki Romanya ile Antalya arasındaki ticari ilişkilerimizin gelişmesinde ve iş adamların işbirliklerinde büyük faydaları olacaktır. Kendisi hali hazırda 2020 yılının başında Romanya'yı ziyaret etmiş bulunuyor. Kendisi ile görüşmeler içerisindeyiz. Bu görüşmelerde ikili işbirliğini arttırmak için neler yapabiliriz, bu konular üzerinde görüş alış verisinde bulunuyoruz” dedi.

Gabriel Şopanda, Türkiye ile ilgili ticari ilişkiler konusunda da açıklamalarda bulunurken, “ Türkiye ile Ticari ilişkilerimiz çok güzel. Avrupa Birliği dışında en büyük partnerlerimizden bir tanesi Türkiye. Mevcut durumda 6 Milyar Euroluk bir ticaret hacminden bahsediyoruz. Buna çok daha olumlu bakıyoruz. Şöyle ki bu rakamın daha da arttırılmasını amaçlıyoruz. Şansımız bizden yana ki, ülkelerimiz arasındaki gerek siyasi gerek kültürel, çeşitli anlamdaki ilişkiler çok iyi gidiyor. Bu durumun da hedeflerimizi destekleyeceğini düşünüyorum” dedi.

Antalya dünya çapında bir turizm destinasyonu!

Antalya sadece bölgesinde değil,dünya çapında tanınmış bir turizm destinasyonu olduğunu da ifade eden Büyükelçi Gabriel Şopanda “ Romen turistler de ne olursa olsun Antalya'ya gelmeye ve tercih etmeye devam ediyorlar. Romen turistler Antalya'ya gelmeye devam ediyorlar. Onlar burada bulunmaktan memnuniyet duyuyorlar. Gerek burada gördükleri misafirperverlik, gerek şehrin güzelliği onların buraya gelmeleri için bir sebep. Turizmde biz birbirimizi bütünleyici partnerler olarak görüyoruz. Türk turistlerin de Romanya'nın değişik deniz kenarı destinasyonlarını keşfedebileceklerini, oralarda farklı özellikler bulabileceklerini düşünüyoruz. O yüzden bu konuda da işbirliği yapabileceğimizi düşünüyorum. Tarımda da çok farklı iş birlikler içinde bulunabileceğimizi düşünüyorum. Romanya'nın bir ölçüde verimli ölçüde topraklara sahip olduğunu söyleyebilirim. Ve Romanya'da organik ürünlerin üretilmesi açısından büyük fırsatlar var. Bu anlamda Türk İş Adamlarının Romanya'da ekilebilir alanlar, verimli alanları keşfi konusunda, bu konuda onların da iştahlı olduklarını biliyoruz” diye konuştu.

2020