2018 ŞUBAT YÖRSİAD OLAĞAN TOPLANTISI KONUĞU BÜYÜKELÇİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ANTALYA TEMSİLCİSİ H.AVNİ AKSOY OLDU

Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi H.Avni Aksoy YÖRSİAD'ın konuğu oldu.

YÖRSİAD'DA 'TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA BİR UFUK TURU” KONUŞULDU.

YÖRSİAD ( Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği ) Şubat Ayı Olağan toplantısı Akra Barut Otel'de gerçekleştirildi. Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi H.Avni AKSOY'un konuk olarak katıldığı toplantıya ilgi büyük oldu.

YÖRSİAD üyelerinin yanı sıra toplantıya Antalya'nın STK Temsilcileri ANSİAD Başkanı Sadi KAN, ANTİKAD Başkanı Aynur DOĞAN, SAYD Başkanı Sefa ALTINAY, ANTİMDER Başkanı Osman GÜNGÖR, Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina BALCI da katılan isimler arasındaydı. Toplantı öncesi Afrin'e gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu, gerçekleşen operasyonlarda ve vatan uğruna canını veren tüm şehitler adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Antalya'nın bulunduğu konum da dış ilişkiler anlamında çok önemli !

Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi H.Avni AKSOYun YÖRSİAD toplantısına katılıp değerli görüşlerini paylaştığı için teşekkürlerini sunan YÖRSİAD Başkanı Semih BEKEN, bu buluşmada Yönetim Kurulu Üyesi Aziz ÇETİN'in büyük emekleri olduğunu söyleyerek, bu konuda verdiği destek için teşekkür etti.

Başkan BEKEN, “Bu günlerde dış ilişkiler anlamında çok önemli günlerden geçiyoruz. Bu süreçten de geçerken neyin nasıl olduğu konusunda bilgilenmek de oldukça önemli. Bu arada Antalya'nın bulunduğu konumda dış ilişkiler anlamında çok önemli. Hem Antalya'mızda yaşayan yabancılar hem de Antalya'nın, Türkiye'nin dünyaya açılan önemli bir kapısı olması açısından önem taşıyor. Bu İlişkilerin Antalya özelinde biz iş adamlarına çok önemli katkı sağlayacağını, iyi yönetilmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ne mutlu ki böylesine duayen bir isim de bu işin başında. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye, dünya büyük değişimlerden geçiyor!

Davet için başta Başkan Semih BEKEN, Aziz ÇETİN ve tüm YÖRSİAD ailesine teşekkür eden konuk Antalya Temsilcisi Büyükelçi H.Avni AKSOY, Türkiye'nin dış ilişkilerde geldiği noktayı da YÖRSİAD üyeleri ile paylaştı. AKSOY, “ Türkiye'nin dışişleri politikasının ATATÜRK'ün gösterdiği “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” söylemi ile devam ediyor. Fakat Türkiye, dünya büyük değişimlerden geçiyor. 10 sene önce bugün yaşadıklarımızı yaşayacaksınız deselerdi, muhtemelen buna kimse inanmazdı. Kapsamlı bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğimiz muhakkak. Güç dengeleri değişiyor. Daha önce görmediğimiz siyasi ekonomik alanlarda ciddi küresel kırılmalar yaşanıyor. Ama ezberler bozuluyor. Bunun yanında risk ve sınamalar ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar iyice belirginleşti. Bunun şok etkisi geçtikten sonra artık kanıksar olduk” dedi.

Dış politikada girişimci politikamızda, mevcut işbirliği imkânlarımızı daha da ileriye götürdük!

Dış İlişkilerde önemli gelişmeler olduğunu da ifade eden Büyükelçi AKSOY, “ “Bugün eğer 3.5 milyon Suriyeliyi ülkemizde misafir ediyorsak veya bazı coğrafyalara kamyon kamyon yardım gönderiyorsak, uçak dolusu personel yardım, para gönderiyorsak bunlara insani dış politika sebep olmaktadır. Dış politikada girişimci politikamızda, mevcut işbirliği imkânlarımızı daha da ileriye götürdük. Yeni işbirliği imkanları yaratıyoruz. Dostluklarımızı arttırıyoruz. Şu anda Suriye harici kavgalı olduğumuz komşumuz yok. Bunun yanında ekonomik olarak da bölgesel düzeyde etkin roller üstleniyoruz. Bizim coğrafi zenginliğimiz var ve bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Yaklaşık 15 yıldır iç siyasi istikrarımız var. Ekonomik büyümemiz var. Kültürel zenginliğimiz var. Beşeri özelliklerimiz var. Beşeri özellik derken de, komşusu açken, biz tok yatmıyoruz” diye konuştu.

Toplantı sonrası Başkan BEKEN, katılımlarından dolayı konuk Antalya Temsilcisi Büyükelçi H.Avni AKSOY'a ANLED adına sunulan bağışın belgesi ve Yörüklerin simgesi keyfiyeden sunarken ayrıca günün anısına bir hatıra fotoğrafı çektirildi.