2018 HAZİRAN YÖRSİAD OLAĞAN TOPLANTISI KONUĞU İLAHİYAT PROFESÖRÜ PROF.DR.BAYRAKTAR BAYRAKLI OLDU

Ünlü ilahiyat Profesörü Bayraktar BAYRAKLI, YÖRSİAD ve TEAMDER'in konuğu oldu.

Marmara Üniversitesi emekli öğretim üyesi ünlü ilahiyatçı Prof. Dr.Bayraktar BAYRAKLI, kısa adı YÖRSİAD olan Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği ile kısa adı TEAMDER olan Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi' nin konuşmacı konuğu oldu. Akra Barut Otel'de YÖRSİAD ve TEAMDER üyelerinin eşleriyle birlikte katıldığı toplantı da açılış konuşmasını hem TEAMDER hem de YÖRSİAD Üyesi Nazif EKEN yaptı. Daha sonra TEAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali YILMAZ ve YÖRSİAD Başkanı Semih BEKEN, İstanbul'dan toplantı için gelen Prof.Dr.Bayraktar BAYRAKLI'ya teşekkür ettiler.

Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI Hoca iftardan önce “ Ramazan ve Kadir Gecesini Doğru Anlayabilmek ” konulu bir konuşma yaptı.İslamın topluma özellikle de gençlere doğru anlatılmadığını, hurafeler üzerinden İslam'ın çarpıtılarak yanlış öğretildiğini ileri süren Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI “ Kur'anı okumayan, okusa da anlamayan bir çok hoca yüzünden İslam dünyasında insanlar islam'ı doğru yaşamıyor, gençler doğru İslamı öğrenemiyor” diye konuştu. Prof.Dr. BAYRAKLI, Allah tarafından Kur'an'ın Ramazan ayı içerisinde Kadir Gecesi indirilmeye başlandığını bu nedenle Ramazan ayında oruç tutulduğunu söyledi.

ORUÇ TAKVA DENİZİNİ BESLEYEN BİR NEHİRDİR

Konuşmasının başında Kur'an ve insan ilişkilerine değinen Prof.Dr. Bayraktar BAYRAKLI, “ Biz insanlar Allah'ın eseriyiz. Allah bizi yaratırken birde nasıl yaşayacağımızı, yaşantımızda hangi limanlara uğrayacağımızı, nasıl mutlu olacağımızı belirlemiş ve bunlaru Kur'an aracılığı ile bizlere bildirmiştir. Kur'an insanlığa yol gösteren bir kitaptır. Ancak Kur'anı anlamayan hurafelerle yaşayan hocalar bize topluma abdestten başka bir şey öğretmedi. Oysa Kur'an okunması için ve yaşanması için gönderilen bir kitaptır. Kur'anı okuyup yaşamaya başlayan insan Takva'ya erişir. Takva insan ruhunu olgunlaştırır. Namaz, oruç, kurban ibadetleri Allah katında insanı yüceltir. Oruç bizim kötülüklerden uzak durmamızı sağlar. Oruç kelime anlamıyla da uzak durmak demektir. Oruç insanı ruhen zindeleştirir zirveye ulaştırır. Oruç Takva denizini besleyen bir nehirdir. İnsan'nın manevi gıdası Takva'dır Allah bu gıdayı almamızı istiyor.” dedi

ORUÇ NEDEN RAMAZAN AYINDA TUTULUR

Oruç'un her hangi bir ayda değil de neden Ramazan ayında tutulduğunu da anlatan Prof.Dr. Bayraktar BAYRAKLI, “ Oruç neden Ramazan ayında tutulur şeklinde çok soruyla karşılaşıyoruz. Çünkü Ramazan ayında bir takım olaylar olmuştur. Kur'an'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi Ramazan ayı içerisindedir. Bizler Kur'an indirilmeye başlandığı için Kur'an ile buluştuğumuz için Oruç tutuyoruz. Ramazan yani “ Ramada ” güzin yağan yağmur demektir. Yağmur doğayı temizler Ramazan Orucu da insanın ruhunu günahlarını temizler.”diye konuştu

KADİR GECESİ DEĞERLENDİRME GECESİDİR

Kur'an'ın indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi'nin önemine de değinen Prof.Dr. Bayraktar BAYRAKLI,“ Kadir Gecesi, değerlendirmek kanuna bağlamak anlamına gelir. Kadir Gecesi melekler yeryüzüne iner ve her insan için bir yılın değerlendirmesini yapar. Kadir Gecesi tövbe etmek ve günahlarımızdan arınmak için bir fırsattır. Ancak haram ve kul hakkı yemek tövbe ile kurtulunacak günahlardan değildir. Diğer günahlarından tövbe edersen melekler tarafından değerlendirmeye alınırsın. Melekler tövbeni Allah'a ulaştırır. Kur'an Allah'ın kanunudur ve şeriattır. Şeriat'da topluma yanlış anlatılmıştır. Şeriat hukuk demektir. Kur'an evrensel bir kitaptır ve bütün insanlık için gönderilmiştir. Şeriat hukukda tüm insanlar için geçerlidir.” dedi.

İSLAM DÜNYASI'NDA CEHALET VAR.

İslam dünyasında ki bölünmüşlüğün ve geri kalmışlığın tek sebebinin Kur'an'ın anlaşılmamasından kaynaklandığını ileri süren Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI, “ Kur'an insanlığın rehberidir. Nereye gideceğini, nasıl yaşacağını, nasıl mutlu olacağını anlatır.Kur'an bir nevi Allah'ın mektubudur. Bu mektubu iyi okuyup anlamamız gerekir. Kur'an'ı anlamadığımız sürece şeytanın girdabından kurtulamayız. Kur'an'ı Kerim'in iyi okunup anlaşılmamasından dolayı İslam Dünyası'nda cehalet, geri kalmışlık ve büyük sıkıntılar var.” diye konuştu.

Toplantı sonrasında davetlilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI'ya TEAMDER Başkanı Dr.Ali YILMAZ küçük bir halı hediye ederken, YÖRSİAD Başkanı Semih BEKEN'de Bayraklı hoca'ya Yörük Poşusu ile Prof.Dr.Bayraktar BAYRAKLI adına bağış yapılan ,Teşekkür belgesini verdi. Davetliler ile bol bol fotoğraf çektiren Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI daha geniş katılımlı bir toplantı için yeniden Antalya'ya gelmeye söz verdi.