2017 YÖRSİAD’DAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KEŞKEK

YÖRSİAD'DAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KEŞKEK

Akdeniz Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Üniversite Kampüsü içinde gerçekleştiriliyor. Çok sayıda etkinliğin gerçekleştiği Şenlikler Kapsamında YÖRKAM (Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi ) ve YÖRSİAD sponsorluğunda Antalya Yörük Türkmen Gençliği adına Ömer Köroğlu tarafından birer çadır kuruldu.

Etkinlikte YÖRSİAD Başkanı Semih Beken tarafından hazırlatılan Keşkek başta Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, YÖRKAM (Yörük Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi ) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu olmak üzere şenliğe katılan tüm öğrencilere sunuldu. Yörüklerin en özel tatlarından birisi olan Keşkek'e büyük ilgi gösteren öğrenciler, bu özel tadı tatmak için uzun kuyruk oluşturdular.

YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, “Bizi bir arada tutan kültürümüz!”

YÖRSİAD Başkanı Semih Beken yaptığı açıklamada “Biz gençlerle olmaktan çok mutluyuz. Bu tür kültürel organizasyonlara elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Böyle bir organizasyon yapıldığı için müteşekkiriz. Kültürümüz, örfümüzü, âdetimizi elimizden geldiğince her yerde temsil etmeye çalışıyoruz. Bizi bir arada tutan kültürümüz. Bu değerlerde sahip çıkmamız gerekiyor. Böylesine güzel bir şenlikte Üniversite öğrencilerimizin de eğitimlerinin son zamanlarında hem moral olması hem de kültürün tanıtılması çok önemli diye düşünüyorum” dedi.

Yörük Kültürünü Araştırma ve Uygulama merkezimiz çalışıyor

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal Yörüklerle olmaktan çok mutlu olduklarını ifade ederken, “ Üniversitemizde Bahar Şenliklerimizde Yörüklerle olmaktan çok mutluyuz. Öğrencilerimize keşkek sunuyorlar. Çok da güzel olmuş. Fatih Hocamızın başkanlığında Yörük Kültürünü Araştırma ve Uygulama merkezi kurduk. Çok kısa süre içerisinde Yörüklerle ilgili o kadar çok araştırmalar ve bilgilendirmeler faaliyetler yaptık ki, yakında Belediyemizin Yörük Obası projesi var. Orada da arkadaşlarımız rol alacaklar. Bu projeye de Üniversitemiz özellikle öncü olacak” dedi.

Şenlikte YÖRKAM adına ve YÖRSİAD adına iki çadır açıldı!

YÖRKAM (Yörük Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi ) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu ise da yaptığı açıklamasında, “ Ben 12 yaşına kıl çadırda büyümüz birisiyim. Bir göçer çocuğu olarak, bu kültürü doktora tezi üzerinde de akademik noktaya taşıdım. Bu tezimin konusu da Yörüklerin Yaşamı Sosyo-Kültürel yapısıydı. Akdeniz Üniversitesine iktibas edince Rektör hocamızın da isteği doğrultusunda bu kültür yaşatmak için çalışmalara başladık. Hemen bir Araştırma merkezi kurduk. YÖRKAM altı aydır faaliyet gösteriyor. Burada bahar şenlikleri kapsamında bu etkinliğe katkı koyan YÖRSİAD Başkanı Semih Beken Beye değerli katkıları ve özellikle de keşkek katkısı için teşekkür ediyoruz. Burada YÖRKAM adına ve YÖRSİAD adına iki çadır açıldı. Bu çadırlarda da gençlerimize Yörük Kültürünü tanıtmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

2017